Ravna stopala

Jedan od najčešćih deformiteta lokomotornog sustava djece školske i predškolske dobi su ravna ili spuštena stopala. 
Stopalo se sastoji od 26 kostiju spojenih s 33 zgloba, povezanih mišićima, tetivama i ligamentima.
Premda na razvoj spuštenih stopala utječu razni čimbenici kao nasljedni, pretilosti, fizička neaktivnost, posebno treba naglasiti važnost potrebe za hodanjem bosih nogu te nošenja kvalitetne obuću u najranijoj razvojnoj fazi jer je tijesna i anatomski neprilagođena obuća dokazano najveći protivnik pravilnog razvoja uzdužnog i poprečnog svoda stopala.
Genua valgum, popularno zvana “X” koljena često su posljedica netretiranih spuštenih stopala što kasnije vodi do poremećaja u statici tijela i poteškoća pri kretanju, a u konačnici često i do oštećenja koljena i kukova u starijoj dobi koja se mogu riješiti samo kirurškom operacijom.
Zbog toga je nužno javiti se fizioterapeutu čim se otkriju deformacije stopala kod djece.

Još jedno stanje o kojem treba voditi računa kod novorođenčadi je displazija kukova. Radi se o iščašenju uzrokovanom nedovoljnomrazvijenošću zglobne čašice kuka. Javlja se kod 1od 60 beba.
Blaži oblik oštećenja je subluksacija i još je učestaliji.
Danas je moguće dijagnosticirati taj poremećaj već pri rođenju. Ako se dijagnosticira u ranom djetinjstvu, moguće je  riješiti problem fizikalnom terapijom bez potrebe za kirurškim zahvatom.